Slottsholmen On Water

KONTAKTA OSS

Vi är alltid glada att svara på frågor eller assistera dig i bokning av rum, bord eller Warmbadhuset. Känn dig fri att kontakta oss när du vill!

Adress

Slottsholmen hotell & restaurang AB
Slottsholmsvägen 10
593 38 Västervik
Hitta hit

Praktisk information

Hotell

Utcheckning fram till kl. 11:00
Incheckning från kl. 15:00

Parkering (hotell)

Begränsad parkering vid hotellet mot avgift.
Går att förboka via telefon eller mail. Vid fullbokat hänvisar vi till Skeppsbron ca 500 meter från hotellet.

Parkering (restaurang)

För parkering vid Slottsholmen krävs att det ligger ett parkeringstillstånd i framrutan på bilen. Dessa hämtas i receptionen. Hotellgäster har förtur till parkering.

Öppettider

Hotellreception

MÅNDAG-SÖNDAG 06:30-22:00
JULAFTON 24/12 06:30-16:00

Bordsbokning, restaurang

MÅNDAG-SÖNDAG 10:00-22:00

Warmbadhuset

MÅNDAG-SÖNDAG 09:00-21:00
JULAFTON 24/12 09:00-13:00
NYÅRSAFTON 31/12 09:00-17:00

Frukost:

MÅNDAG-FREDAG: 07:00-10:00

LÖRDAG-SÖNDAG: 07:30-10:30
(OBS, för icke boende på hotellet, ring och förboka!)

Lunch

MÅNDAG-FREDAG: 11:30-14:00 (Dagens lunch)
23/12 SISTA DAGENS LUNCH
26/12 NYTT: VECKANS LUNCH
NYÅRSAFTON 31/12 – STÄNGT
NYÅRSDAGEN 1/1 – STÄNGT

À la carte:

SÖNDAG-TORSDAG: 17:00-21:30 (Köket stänger 21:00)
FREDAG-LÖRDAG: 17:00-22:30 (Köket stänger 22:00)
JULAFTON 24/12 – STÄNGT
JULDAGEN 25/12 – KALKONMIDDAG 16:00-22:00
NYÅRSAFTON 31/12 – NYÅRSFIRANDE
NYÅRSDAGEN 1/1 – STÄNGT

OBS! Följande datum serveras inte À la carte menyn pga julbord:

2/12, 3/12, 4/12, 6/12, 7/12 , 8/12, 9/12, 10/12, 11/12, 15/12, 16/12, 17/12

WARMBADHUSET

Avbokningsregler

Om avbokning sker senare än 24 timmar innan bokad ankomsttid debiteras alla kostnader i bokningen.

Öppettider

Bokningsbara tider:

09:00-12:30 / 09:15-12:45

13:00-16:30/ 13:15-16:45

17:00-20:30 / 17:15-20:45

JULAFTON 24/12 09:00-13:00
NYÅRSAFTON 31/12 09:00-17:00

DIREKTKONTAKT MED ANSVARIGA

Hotellchef

Kristin Gustavsson
kristin@slottsholmen.com

Receptionsansvarig

Amanda Larsson
amanda@slottholmen.com

Hotellgruppbokning, konferens

Patricia Pettersson
patricia.p@slottsholmen.com

Företagsevent, konferens

Emil Welam
emil@slottsholmen.com

Food & Beverage Manager

Jamie Holland
jamie@slottsholmen.com

Kökschef

Mattias Lindén
mattias@slottsholmen.com

Restaurangchef

Stina Proos
stina@slottsholmen.com

Sommelier

John Woxberg
sommelier@slottsholmen.com

Konditor

Jennie Lindberg
jennie@slottsholmen.com

 

Warmbadhuset

warmbadhuset@slottsholmen.com

Särskilda önskemål, specialbeställningar, Ris & Ros

guest-relations@slottsholmen.com